کسب و کارهایی که با افزایش نرخ ارز رشد می کنند:

امروز می خواستیم راجع به فرصت هایی که افزایش نرخ ارز و دلار ایجاد میکنند باهاتون صحبت کنیم.

ممکن است این سوال مهم را بپرسید که مگر فرصت هم ایجاد می کند ؟؟

تفاوت هایی که تفاوت ایجاد می کنند در درآمد انسان ها به همین نکات وابسته  است، که قرارست راجع به آن با شما صحبت کنیم .

هوشیاران مالی یا آنهایی که درآمد های بالایی کسب می کنند تفاوتی  در رفتارشان دارند در مقایسه با ناهوشیاران مالی یا کسانیکه درآمد کمی کسب میکنند یا درآمدی ندارند همینجاست. رفتار !

در اکثر مواقع کسانی که شم اقتصادی خوبی دارند وقتی کشور دچار بحران اقتصادی می شود می گویند آخ جون رقابت!! کجا پول بیشتری در بیاوریم ؟ چکار کنیم پولمان برای ما پول بیاورد ؟ فرصت های جدید کجا هستند؟ کدام راه ها بر روی رقبایم بسته می شود؟ و با کدام راه ها میتوانم سهم بازار بیشتری کسب کنم.

در مقابل ناهوشیاران مالی چه می گویند ؟ میگویند که آه بدبخت شدیم ! شروع میکنند به ناسزا گفتن به مسئولان و.. ولی خودشان را محکوم نمی کنند.

یک نفس عمق بکشید و دوباره فکر کنید!!!

درباره پیش بینی نرخ ارز بیشتر بدانید.

این یک قانون است اگر شما دوست دارید پول زیادی دربیاورید و درآمد بالایی داشته باشید ٬ همیشه باید خود را محکوم کنید که درآمد بالایی داشته باشید.

افزایش نرخ ارز

تورم و افزایش نرخ ارز:


با وجود تورم تقاضا کم میشود و اکثر کسب و کارها شرایطشان بدتر و بدتر . کاری به آن 5% نداریم که همیشه در صنف خود رهبرند و استراتژی و طرح های جدید می دهند . آن ها پول خودشان را درمی آورند اما بقیه شرایط بدی رو تجربه می کنند .

حال میپرسید که چطور با افزایش دلار بتوانیم فرصت هارو شناسایی کنیم ؟؟ و چه کسب و کارهایی بهتر میشوند  ؟؟

بدون مقدمه با ارائه مثال های کاربردی آن ها رو معرفی میکنم :

1. کسب و کارهایی که در چندی قبل ایجاد شده و الان آن محصولات و خدمات رو صادر میکنند . این افراد و این کسب و کارها در حالت افزایش قیمت دلار و افزایش نرخ ارز شرایط بسیار خوب و لذت بخشی رو تجربه میکنند .

شاید بپرسید که آنها با دلار 4200 تومان صادر میکنند . پاسخ این ست که تبادل با ارز 4200 تومانی ضوابط و مراحل خاصی دارد که وقتی وارد آن می شوید میبینید کسی که می فروشد با دلار 4200 تومانی نمی فروشد .

پس از شما میخواهیم در خصوص افزایش قیمت دلار و فرصت هایی که افزایش دلار ایجاد می کند منطقی تر فکر کنید و دیدتان را در حوزه اقتصاد فعال تر کنید.

صادرات تولیدات استراتژیک:

چند روز پیش که با چند تن از دوستان که صادر کننده زعفران  بود صجبت میکردیم بسیار خرسند بود.

چرا؟ زیرا او دلار گرانتری می گیرند . زعفرانی که او دوماه پیش با دلار 5 هزار تومانی صادر می کرد  حال همان زعفران را با افزایش نرخ ارز با دلار 6500 تومانی صادر می کند .

دوست دیگری که صادر کننده عسل بود. سود بسیار بالایی از معاملات عایدش می شد . این به این معنی ست که فرصت هایی که از افزایش قیمت دلار نصیبش کرده بود به طور متوسط در هر سری از صادرات فقط مبلغ 15 میلیون تومان فقط از افرایش قیمت دلار درامد داشت.

این مبلغ جدا از سود حاصل از تولید و فروش این محصول می باشد . همان طور که می دانید طبق آمار منتشر شده تولید موادغذایی یکی از پر سود ترین کسب و کارها و پردرآمد ترین شغل ها در ایران می باشد .

دو نوع کسب و کار در ایران جزو کسب و کارهای بسیار خوب و درآمدزا در شرایط افزایش دلار و افزایش نرخ ارز می باشد.

1) کسب و کارهایی که صادرات می کنند . اگر بتوانید بازار سنجی و تحقیقات خوبی داشته باشید کشورهای همسایه چه نیازهایی دارند و چه می خواهند و شما آن را صادر کنید و پول بیشتری درمی آورید.

2) کسب و کارهایی که به ارز وا بستگی دارد . مثال می زنید ؟ برای مثال تورهای داخلی به شدت قوی می شوند و در اگر الان با آنها تماس بگیرید و یا دفاتر آنها بروید میبینید روزهای شلوغی را سپری می کنند ولی در عوض تورهای خارجی ضعیف شدند.

چرا ؟

چون مردم با این نرخ ارز و افزایش قیمت دلار و با توجه مبلغ ارز مسافرتی که قرار هم هست حذف شود، به سفرهای داخلی روی می آورند.

سفر های داخلی باعث رونق کسب و کارهای محلی می شود که قبل از این رو به ورشکسگی بودند و فرصت هایی را برای سرمایه گذاری و خرید فروش برای افراد هوشمند فراهم می کند.

جدا از این موضوع که این نوع اقتصاد ضعف است یا قوت ما در این مطلب به موضوع نیمه پر لیوان و پیدایش فرصت ها در دل بدترین نوع تهدید ها پرداختیم.

پس میبینید که فرصت ها هستند این شمایید که باید این فرصت هارو دریابید .

ما، در 6 ماهه دوم امسال تورم بخصوصی داریم که آن را در مقاله بعدی در روزهای آتی بصورت رایگان در پست جدا گانه ای توضیح خواهم داد . یاد می گیرید که چطور بحران اقتصادی را به بهترین شکل مدیریت کنید و از آن کسب درآمد کنید.

اما اگر بپرسید در کل چه کسب و کارهایی موفق تر خواهند بود یک پاسخ برای شما داریم : کسب و کارهایی که بتوانند با قدرت خرید مردم خودشان را هماهنگ کنند.

قیمت گذاری اصولی در سال 97 به افزایش درآمد کسب و کار شما خیلی کمک می کند.

پس شما بعنوان مدیر یک کسب و کار و یا کسی که میخواهید کسب و رو شروع کنید باید مثل هوشیاران مالی فکر کنید و رفتار خاصی داشته باشید .

همیشه موفق و سربلند باشید.

نویسنده : مهراد هجرانفر