خیلی از شماها حداقل یک بار بلک فرایدی یا جمعه سیاه را شنیده‌اید اما احتمالا خیلی‌ها اسم دوشنبه سایبری (Cyber Monday) را نشنیده‌اند. برخلاف بلک فرایدی که سابقه طولانی‌ای دارد، حراج سایبر ماندی در سال‌های اخیر و به منظور ترغیب مردم به خرید آنلاین ایجاد شده است.

عبارت سایبر ماندی توسط الن دیویس از فدراسیون ملی خرده فروش‌ها و اسکات سیلورمن ایجاد شد و اولین بار در 28 نوامبر 2005 در نشریه Shop.org مورد استفاده قرار گرفت. سپس این روز به سرعت مشهور شد و به یکی از بزرگترین مناسب‌های خرید آنلاین تبدیل شد. این روز اولین دوشنبه بعد از روز شکرگزاری است و اغلب اوقات در ماه نوامبر برگزار می شود. اما اگر جشن شکرگزاری در 27 یا 28 نوامبر باشد، حراج دوشنبه سایبری در ماه دسامبر خواهد بود.

 

حراج سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟،حراج سایبر ماندی، حراج بلک فرایدی،تفاوت بلک فرایدی و سایبر ماندی، سایبر ماندی در ایران، بلک فرایدی در ایران، بلک فرایدی چیست؟ سایبر ماندی چیست؟

سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟

قبل از اینکه بخواهیم به تفاوت‌های سایبر ماندی و بلک فرایدی بپردازیم بهتر است با تاریخچه بلک فرایدی آشنا شویم:

تاریخچه بلک فرایدی

بلک فرایدی اولین روز خرید بعد از جشن شکرگزاری است. به این دلیل به این روز جمعه سیاه گفته می‌شود که حجم بالای خریدارها باعث تصادفات و حتی درگیری‌های خون‌بار زیادی می‌شد. پلیس برای توصیف به هم ریختگی‌هایی که بخاطر تجمعات این روز اتفاق می‌افتاد از عبارت جمعه سیاه استفاده می‌کرد.

حجم خریدهای جمعه سیاه حتی قبل از اینکه با این اسم شناخته شود هم خیلی زیاد بود. در دهه 50 میلادی مردم روز بعد از جشن شکرگزاری خودشان را به بیماری می‌زدند تا بتوانند از 4 روز تعطیلات آخر هفته استفاده کنند. اغلب این افراد هم در این روز به خرید آخر سال می‌پرداختند. کسب و کارها نیز به جای اینکه بررسی کنند چه کسی واقعا مریض است، این روز را هم به روزهایی که تعطیل رسمی بودند اضافه کردند.

پلیس فیلادلفیا از عبارت چهارشنبه سیاه و جمعه سیاه برای توصیف ترافیکی که دو روز بعد از روز شکرگزاری ایجاد می‌شد استفاده کرد و اولین بار نیز در سال 1966 توسط ارل آپفل‌باوم که یک دلال تمبر بود ثبت شد.

تاثیر کرونا بر حراج بلک فرایدی

داستان امسال با سال‌های گذشته متفاوت است. کرونا از اوایل سال ۲۰۲۰ باعث تعطیلی بسیاری از فروشگاه‌ها شد. اخیرا نیز به دلیل موج سوم این بیماری اکثر شهرهای بزرگ دنیا در قرنطینه به سر می‌برند و گویا امسال قرار است مراکز خرید و فروشگاه‌ها روز بلک‌فرایدی را همچون سایبرماندی، بصورت آنلاین برگزار کنند.

به گزارش سایت T3.COM امسال با کمک ریتیلرها جمعه سیاه گسترده‌تر از هر سال شروع شده است به گزارش این سایت با توجه به این‌که سال گذشته خرید اینترنتی افزایش ۲۰درصدی داشت، انتظار می‌رود که امسال با توجه به شرایط پیش رو این عدد بسیار بزرگتر شود.
این در حالی است که پیش از شیوع بیماری کرونا تخفیف‌های اینترنتی، روز دوشنبه پس از عید شکرگزاری باعنوان Cyber Monday یا دوشنبه سایبری در دسترس کاربران قرار می‌گرفت.

حراج سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟،حراج سایبر ماندی، حراج بلک فرایدی،تفاوت بلک فرایدی و سایبر ماندی، سایبر ماندی در ایران، بلک فرایدی در ایران، بلک فرایدی چیست؟ سایبر ماندی چیست؟

بلک فرایدی در ایران

بلک فرایدی یا آن‌طور که در ایران شناخته می‌شود، حراجمعه اولین بار توسط بامیلو در تاریخ 5 و 6 آذرماه 95 برگزار شد. در این دو روز که بیشتر از 1000 فروشنده همکار بامیلو در آن دخیل بودند، بیش از 40 میلیون بازدید از وبسایت بامیلو انجام شد. طبق آمار در یک ساعت اولیه، بیش از یک میلیون نفر به بامیلو مراجعه کردند و همین موضوع باعث وقفه در عملکرد سایت شد.

طبق چیزی که گفته شد خرید در این دو روز بیش از 30 برابر روزهای عادی بود و به دلیل اینکه این میزان فروش برای بامیلو و تامین‌کنندگان قابل انتظار نبود، تاخیر زیادی در ارسال کالاها به وجود آمد. در این حراج و فقط در عرض یک دقیقه 70 عطر مردانه با تخفیف 39 درصد و در عرض 5 دقیقه 70 کیف پول مردانه با تخفیف 50 درصد به فروش رسید.

حراجمعه، ایستگاه ایران

با اینکه این حراج به شدت در ایران نیز مشهور شده است، اما به دلیل اینکه خواستگاه آن آمریکا است و هدف اصلی آن عرضه کالاهای با تخفیف برای خریدارانی است که توان مالی کافی برای خرید آخر سال ندارند،  مدل ایرانی سایبر ماندی دیجیکالا ،جشنواره یلدای شگفت‌انگیز  سال 94 بود. در این جشنواره هر روز 60 کالای نصف قیمت و صداها کالای شگفت‌انگیز در کنار هزاران کالای متنوع با تخفیف‌های فراوان عرضه شدند.

این جشنواره نیز هر ساله رکوردهای چشمگیری از خود به جای می‌گذارد. برای مثال در یلدای شگفت انگیز 97 که از 27 تا 30 آذر برگزار شد، 250 هزار نوع کالای با تخفیف عرضه شدند و در مجموع یک میلیون و دویست هزار قلم کالا به فروش رسید.

حراج سایبر ماندی

پس از اینکه خرید آنلاین رواج گرفت، خرده فروش‌های آنلاین نیز سهمی از سود بلک فرایدی می‌خواستند. همانطور که ذکر شد این عبارت اولین بار توسط الن دیویس و اسکات سیلورمن مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان کامپیوترهای اداری نسبت به کامپیوترهای خانگی پهنای باند بیشتری داشتند و به همین خاطر اغلب کسانی که قصد خرید آنلاین داشتند، تا باز شدن اداره‌ها تا روز دوشنبه صبر می‌کردند. حراج سایبر ماندی تاریخچه کوتاه‌تری نسبت به جمعه سیاه دارد اما نقش خیلی مهمی در آخر هفته پس از جشن شکرگزاری دارد. فدراسیون ملی خرده‌فروش‌ها اعلام کرده است که 114.6 میلیون نفر در جمعه سیاه و 68.7 میلیون نفر در  حراج سایبر ماندی خرید می‌کنند.

تفاوت بلک فرایدی و حراج سایبر ماندی

خب همانطور که ذکر شد بلک فرایدی یا جمعه سیاه که تاریخچه طولانی‌تری دارد، مربوط به فروشگاه‌های فیزیکی است و در صورتی که قصد خرید از این فروشگاه‌ها را دارید بهترین زمان خرید، روز جمعه است. اما در صورتی که می‌خواهید از فروشگاه‌های آنلاین خرید کنید، فروشگاه‌های آنلاین در روز دوشنبه تخفیف‌های خیلی بهتری عرضه می‌کنند.

البته بیشتر فروشگاه‌های آنلاین ایرانی تخفیف‌های خودشان را همان روز جمعه عرضه می‌کنند و عملا هیچ برنامه‌ای برای حراج دوشنبه سایبری ندارند اما در صورتی که برنامه خاصی داشته باشند، بهتر است خرید خودتان را در این روز انجام دهید.

و کلام آخر اونترنت برای شما

هر دو روز بلک فرایدی و سایبر ماندی به منظور ارائه تخفیف‌های زیاد و عرضه کالا برای کسانی که از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند به وجود آمده‌اند. اما خواستگاه هر دو کشور آمریکا است و هجوم مردم برای خرید نیز به خاطر انجام خریدهای پایان سال است ولی این نکته در ایران خیلی مدنظر قرار نمی‌گیرد و صرف نظر از زمان مناسب به تقلید از فروشگاه‌‌های خارجی، بزرگترین تخفیف‌های خودشان را در این دو روز عرضه می‌کنند.

 

امتیاز مقاله
با رای دادن به این پست مارو در بهینه سازی آن یاری کنید.
[Total: 2 Average: 4]