تبلیغات گوگل ادوردز می‌تواند یک عبارت ترسناک برای هر کسب و کاری باشد. اگر بتوانید آن را به درستی انجام دهید می‌تواند کسب و کار شما را زیر و رو کند. اما اگر اشتباهی مرتکب شوید، ممکن است هزاران دلار پول خودتان را دور بریزید و عملا به هیچ دست‌آوردی نرسید. البته در این مقاله قرار نیست درمورد اینکه از طریق تبلیغات گوگل ادروردز چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید یا از دست بدهید صحبت کنیم بلکه قرار است ببینیم گوگل ادوردز چیست؟

تبلیغات گوگل ادورزد چیست؟

تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز یک پلتفرم تبلیغاتی است اما برخلاف سیستم‌های کلیکی دیگر مثل فیسبوک و یا حتی نمونه‌هایی ایرانی مثل یکتانت، دو روش مختلف برای تبلیغات در اختیار تبلیغ‌کنندگان قرار می دهد:

  •  از طریق شبکه جستجوی گوگل
  •  از طریق شبکه نمایش تبلیغات گوگل

با اینکه این دو مورد از لحاظ عملکردی تفاوت‌های خیلی زیادی با هم دارند اما هر دو از سیستم پیشنهاددهی استفاده می‌کنند و تبلیغات‌دهنده‌ها با تعیین قیمت مدنظر خودشان برای تبلیغات، می‌تواند آگهی‌های خودشان را به دست مخاطبان برسانند.

شبکه تبلیغات گوگل به شما این امکان را می‌دهد که تبلیغات خودتان را به کاربرانی که کلمه کلیدی انتخابی شما را جستجو می‌کنند نمایش دهید. برای مثال در صورتی که شما یک آژانس دیجیتال مارکتینگ هستید، می‌توانید از گوگل بخواهید هر بار کاربر عبارت تولید محتوا را سرچ کرد، تبلیغات شما را به نمایش بگذارد.

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز برای کاربرانی که در مراحل تحقیق و خرید قیف بازاریابی دیجیتال هستند خیلی مفید است.. تبلیغات گوگل ادوردز با استفاده از تگ Ad از بقیه نتایج جستجو متمایز شده است.

تفاوت شبکه نمایش تبلیغات گوگل با گوگل ادروردز چیست؟

شبکه نمایش تبلیغات گوگل عملکرد کاملا متفاوتی با تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز دارد. در این روش به جای اینکه تبلیغات را به کسانی نشان دهید که به دنبال آن هستند، می‌توانید بنرهای تبلیغاتی را روی وبسایت‌هایی قرار دهید که ممکن است کاربران هدف شما حضور داشته باشند. از آنجایی که این کاربران به دنبال خدمات یا کالاهای شما نیستند امکان اینکه روی این بنرها کلیک کنند هم کمتر است. با این وجود برخی از مردم تا وقتی کالا یا خدماتی که به دنبال آن هستند را نبینند نمی‌دانند به دنبال چه چیزی هستند. به همین خاطر تبلیغات بنری ممکن است کمک کند مشتریانی را جذب کنید که تا قبل از آن اصلا نمی‌دانستند شما یا شرکت شما وجود دارد.


راهکارهای کسب و کار اینترنتی را همیشه در وبلاگ اونترنت دنبال نمایید.


من هم می‌توانم از سیستم تبلیغات گوگل ادوردز استفاده کنم؟

امروزه پلتفرم‌های تبلیغات کلیکی متفاوتی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برای مثال پلتفرم تبلیغات فیسبوک و اینستاگرام را دارید و یا می‌توانید از تبلیغات توییتر استفاده کنید. همچنین سیستم‌های تبلیغات کلیکی ایرانی مثل صباویژن و یکتانت نیز از امکانات متعددی برخوردار هستند. با این وجود سیستم تبلیغات گوگل ادوردز یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به مخاطبان هدف شما است.

تبلیغات فیسبوک و دیگر پلتفرم‌های تبلیغات کلیکی هم می‌تواند عملکرد خیلی خوبی داشته باشند اما توانایی دستیابی به مشتریانی که به محصولات، برندها و محتوایی مثل محتوای شما علاقه‌مند هستند و به دنبال آن هستند یک قابلیت منحصر به فرد است که نباید نادیده بگیرید. این کار کمک می‌کند بتوانید قبل از دیگر رقبا، مشتری‌ها را به سمت برند و محصولات خودتان جذب کنید.

چطور یک کمپین تبلیغات گوگل ادوردز ایجاد کنیم؟

پس از اینکه تصمیم گرفتید از سیستم تبلیغات گوگل ادوردز استفاده کنید، باید یک کمپین ایجاد کنید. با کلیک روی اینجا می‌توانید به وبسایت ادوردز مراجعه کنید و اولین کمپین خودتان را ایجاد کنید. البته به اکانت گوگل نیاز دارید و در صورتی که اکانت نداشته باشید، می‌توانید در چند دقیقه یک اکانت جدید بسازید.

پس از اینکه اکانت شما راه‌اندازی شد، می‌توانید ساخت کمپین را آغاز کنید.

اولین چیزی که باید مشخص کنید این است که به چه نوع کمپینی نیاز دارید. شما می‌توانید از تبلیغات جستجو، شبکه نمایش تبلیغات، تبلیغات محصول، تبلیغات ویدیویی و… استفاده کنید. ما در این قسمت نحوه ساخت تبلیغات جستجو را به شما آموزش خواهیم داد.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

در مرحله بعدی شما باید تعیین کنید که هدف شما از تبلیغات چیست؟ افزایش ترافیک، ساخت لید یا افزایش فروش.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

پس از اینکار می‌توانید مشخص کنید که چطور می‌خواهید به این اهداف برسید؟ برای مثال می‌توانید از بین تماس تلفنی، دانلود نرم‌افزار یا بازدید سایت و… یک مورد را انتخاب کنید. شما می‌توانید هر کدام از این موارد را انتخاب کنید و پس از آن باید انتخاب کنید که می‌خواهید مخاطبان از چه وبسایتی یا اپی بازدید کنند و با چه شماره‌ای تماس بگیرند.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

در صفحه بعدی باید یک اسم برای کمپین خودتان انتخاب کنید. همچنین در این بخش می‌توانید تعیین کنید که آیا قصد استفاده از شبکه نمایش تبلیغات را دارید یا خیر.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

سپس باید لوکیشن موردنظر خودتان را انتخاب کنید. با این کار، تبلیغات شما فقط به کاربرانی که در یک لوکیشن خاص حضور دارند نمایش داده خواهد شد. همچنین می‌توانید این بخش را به شکلی مشخص کنید که تبلیغات به همه نمایش داده شود و فقط یک لوکیشن خاص آن را نبینند. بلافاصله بعد از این باید انتخاب کنید که تبلیغات شما به چه زبانی نوشته خواهد شد.

در بخش بعدی باید سیستم پیشنهاددهی خودتان را انتخاب کنید. Manual CPC تنها حالتی است که شما روی پیشنهاد دهی خودتان کنترل کامل دارید. البته دیگر استراتژی‌های پیشنهاددهی هوشمند گوگل نیز ممکن است به شما کمک کنند.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

در قسمت بعد باید بودجه روزانه، Delivery Method و تاریخ‌های شروع و پایان کمپین را انتخاب کنید. Delivery Method مشخص می‌کند که تبلیغات شما به چه شکلی منتشر خواهد شد. در صورتی که حالت Standard را انتخاب کنید تبلیغات شما در طول روز به صورت یکسان نمایش داده خواهد شد اما در صورتی که گزینه Accelrated را انتخاب کنید، گوگل با سرعت هرچه بیشتر بودجه شما را مصرف خواهد کرد.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

در پائین همین قسمت نیز می‌توانید از افزونه‌های تبلیغات گوگل ادوردز هم استفاده کنید تا اطلاعات بیشتری را به مخاطبان خودتان نمایش دهید.

در مرحله بعدی باید کلمات کلیدی مدنظر خودتان را انتخاب کنید. کلمات کلیدی مشابه را در یک گروه قرار دهید اما برای نمایش محصولات و خدمات متفاوت، از Ad Groupهای متنوع استفاده کنید.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادوردز، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

در نهایت باید تبلیغات خودتان را ایجاد کنید. شما می‌توانید دو تیتر متفاوت وارد کنید. همچنین می‌توانید از قسمت توضیحات نیز برای توصیف کالا یا خدمات خودتان استفاده کنید. علاوه بر این امکان استفاده از افزونه‌هایی که قبلا انتخاب کرده‌اید نیز وجود دارد.

آخرین مرحله نیز ارسال تبلیغات برای تائید است. پس از این کار، شما باید منتظر بمانید تا تبلیغات شما تائید شود و پس از شروع تبلیغات عملکرد آن را مانیتور کنید.

گوگل ادوردز چیست؟، تبلیغات گوگل ادوردز، تبلیغ گوگل ادورزد، آموزش تبلیغات گوگل ادوردز،تبلیغ در گوگل ادوردز،تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز

سرویس تبلیغات گوگل ادوردز خیلی گران نیست؟

حقیقت این است که تبلیغات گوگول ادوردز به خصوص در مواقعی که زمینه کاری شما خیلی رقابت‌پذیر است می‌تواند خیلی گران باشد. با این وجود یک کمپین خوب ارزش سرمایه‌گذاری را دارد و می‌تواند در کمترین مدت ممکن سرمایه شما را برگرداند.

اما باید توجه کنید در صورتی که کمپین شما خیلی خوب طراحی و بهینه‌سازی نشده باشد می‌تواند ضررهای زیادی به شما بزند. در صورتی که کمپین ادوردز شما به خوبی هدفگذاری و بهینه شده باشد و مبلغ پیشنهادی آن نیز به درستی تعیین شده باشد، می‌توانید تبلیغات متمرکز را به جامعه هدف خودتان نمایش دهید و در مدت کمی هزینه‌های خودتان را جبران کنید. در صورتی که کمپین‌های شما به خوبی بهینه نشده باشند و یا اهداف آن را به درستی تعیین نکرده باشید ممکن است کلیک‌های زیادی روی تبلیغات شما انجام شود ولی نتوانید کالاها و خدمات مدنظر خودتان را بفروشید. این دقیقا جایی است که خیلی از کسب و کارها اشتباه می‌کنند و پول خودشان را هدر می‌دهند.

کلام آخر اونترنت برای شما

تبلیغات گوگل ادوردز می‌تواند هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ مالی یک سرمایه‌گذاری خیلی مفید برای شما باشد. تبلیغات جستجو به شما این اطمینان را می‌دهد که تبلیغات شما به مخاطبانی نمایش خواهد داده شد که به دنبال برندهایی مثل شما هستند. از شبکه نمایش تبلیغات هم می‌توانید برای مواردی مثل هدف‌گیری مجدد (Re-targeting) استفاده کنید. با اینکه این سیستم‌ها ممکن است کمی پیچیده باشند اما منافع خیلی زیادی دارند و می‌توانید کمپین‌های تاثیرگذاری را حتی برای کسب و کارهای کوچک در آن ایجاد کنید.