تولید محتوا چیست و چرا مهم است؟

 

 تولید محتوا چیست و چرا مهم است؟

محتوا پادشاه نیست!!! بیایید جور دیگری به موضوع بنگریم، در عصر بازاریابی دیجیتالی تولید محتوا  همه چیز است.

شاید این جمله را بارها و بارها در مقاله های وب ­سایت های مختلف دیده باشید اما واقعا تعریف تولید محتوا چیست ؟ چرا آنقدر اهمیت دارد که از آن به عنوان پادشاه یاد می­ کنند؟

تعریف های مختلفی برای محتوا وجود دارد به طور مثال: “محتوا هر چیزی که آن را تولید و منتشر می کنیم تا به کمک آن پیام خود را به گوش مخاطب برسانیم” یا ” محتوا در واقع همان چیزی است که باعث انتقال اطلاعات و تجربه ها می­ شود.”

 

این محتوا که وسیله انتقال پیام ما به مخاطب است اشکال مختلفی دارد.

محتوا می تواند در قالب متن، صوت، تصویر، ویدئو و … تولید می شود و بنا به نوع کسب و کاری که داریم و زمینه ای که به فعالیت در آن علاقه­مند هستیم می­توانیم از انواع مختلف محتوا استفاده کنیم .

دنیای بازاریابی دیجیتال، دنیایی است که هر روز بیشتر و بیشتر در آن غرق می­ شویم آنقدر که جای دنیای فیزیکی را برای بسیاری از افراد گرفته است. پربیراه نیست.

اگر بگوییم همه ما در حال کوچ از دنیای فیزیکی به دنیای دیجیتال هستیم، همه کسب­و­کار­ها نیز ناگزیر به پذیرش دنیای دیجیتال برای کسب موفقیت بیشتر هستند.

نام محصولات و خدمات و اشکال مختلف ارتباط که بین ما و دنیای دیجیتال شکل می­ گیرد محتوا است. تولید و بازاریابی محصولات و خدمات با استفاده از محتوا نه تنها لازم بلکه یک ضرورت انکار ناپذیر است، ضرورتی برای حفظ بقا در دنیای دیجیتال .

”چرا که تا محتوا نداشته باشیم حتی با داشتن محصولی مثل آیفن شرکت اپل  هم موفق نخواهیم شد.“

 

چه محتوایی تولید کنیم؟

در دنیای کسب و کار دیجیتال هر کس می­ تواند هر نوع محتوایی را با هر کیفیتی تولید و آن را از راه های مختلف منتشر کند.

شاید یکی از دردسرهای ما این باشد که حالا چه شکلی از محتوا را و با چه کیفیتی تولید کنیم.

شاید همه انواع محتوا برای همه کسب و کارها مناسب نباشد. پس قبل از شروع به تولید محتوا باید به این فکر کنیم که چگونه می ­توانیم از تولید محتوا به پول برسیم؟

برای رسیدن به این منظور هم نیاز داریم که اهداف خودمان را بشناسیم و از بین مسیرهای مختلفی که برای تولید محتوا پیش رو داریم بهترین مسیر را انتخاب کنیم .

مخاطب قرار است از محتوا استفاده کند پس باید بعد از مواجه شدن با محتوا درگیر آن شود. همین که محتوا نزدیک به ذهنیات مخاطب باشد با او ارتباط برقرار می­کند .

خدمات تولید محتوای سایت یا تولید محتوای شبکه های اجتماعی

 

 

View this post on Instagram

 

آیا محتوا تولید می کنید؟ . محتوای شما کجا انتشار پیدا می کند؟ . کدام شبکه اجتماعی ؟ . این پست چکیده ای از اینکه چطور می توان با بازاریابی محتوا خلق ثروت کرد را به شما آموزش می دهد. . بازاریابی محتوا از زمان پیدایش انسان رواج داشته، زمانی که انسان اولیه برای اولین بار بر روی دیوار ها موردی رو حک کرد تا به دیگران این اطلاعات رو انتقال بدهد بازاریابی محتوا آغاز شد. . اما در دنیای امروز ما با پیدایش شبکه های اجتماعی و انقلاب دیجیتال بازاریابی محتوا اثربخشی بیشتری پیدا کرده است. . مهم تر از همه در دسترس همه گان است و هر کسی می تواند برای موضوع مورد علاقه اش تولید محتوا کند. . محتوا می تواند تصویری، متنی، صدا، و… باشد . و باید همه این عناصر در کنار هم یک معنا رو منتقل کنند معنایی که مخاطب خاصی را هدف بگیرد. . دنیای تبلیغات مستقیم مرده است و الان زمان تبلیغات محتوایی است.

A post shared by Ounternet (@ounternet_marketing) on

محتوا در قالب و فرمت های متفاوتی تولید می شود. تولید محتوا بخش بسیار گسترده ای از بازاریابی محتواست که شامل دسته بندی های مختلفی است :

  •      تولید محتوای متنی :که شامل تولید مقالات وب­سایت­ها، تولید مقالات موضوعی، تولید مقالات تالیفی و تولید رپورتاژ آگهی است.
  •       تولید محتوای گرافیکی: شاید دور از واقعیت نباشد که بگوییم بیش از 60 درصد مخاطبان حوصله خواندن متن را ندارد. بنابراین با شناخت درست پرسونای مخاطبان  به تولید محتوای گرافیکی اثربخش برای جذب بپردازیم .که شامل تصویر، اینفوگرافی است.
  •       تولید محتوای صوتی و تصویری

تولید محتوای سئو شده

همه تولید­کنندگان دانش کافی برای تولید محتوا بر اساس اصول سئو را ندارند.

با توجه به تغییرات مداوم الگوریتم های گوگل نیاز به بروز رسانی دانش برای تولید محتوا یکی از ضروریات است.

تولیدکنندگان محتوا باید دائما درحال مطالعه و یادگیری  باشند. پس با توجه به دانش و زمان بیشتری که محتوای سئو شده نیاز دارد هزینه تولید این محتوا ها نیز بالاتر است.

هزینه های تولید محتوا

شاید دغدغه بسیاری از شرکت ها که تصمیم به برونسپاری تولید محتوا گرفته اند مسئله هزینه های تولید محتوا باشد. معمولا هر شرکت­ها بسته به نوع سابقه، تجربه و مشتریانش تعرفه های مخصوص به خود را دارند .

یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت، کیفیت محتوای تولید شده است.

تولید محتوای با کیفیت تاثیر چشمگیری در بازگشت سرمایه دارد ، پس بسیاری از شرکت ها با سفارش تولید محتوای اصولی و با قیمت منطقی شروع به تولید محتوا می کنند و در دراز مدت نیاز به بازنگری آن نخواهد داشت.

بسیاری از شرکت ها برای تامین نیاز مشتریان انواع متفاوتی از محتوا را نیاز دارند (متن، تصویر، ویدئو، پادکست و…). از این رو قیمت تمام شده برای تولید انواع محتوا بالاتر است اما حواسمان باشد که تنوع را فدای کیفیت نکنیم.

تولید محتوا، تولید محتوای دیجیتال، تولید محتوای سایت، چگونگی تولید محتوا، سفارش تولید محتوا، تولید محتوای شبکه های اجتماعی

سفارش تولید محتوا

اگر در روند بازاریابی محتوای سایت نیاز به سفارش تولید محتوا پیدا کردید نیاز دارید که نحوه سفارش برای تولید محتوا را بدانید .

  1.      قبل از سفارش محتوا تعرفه های شرکت­های سفارش گیرنده را بررسی کنید که آیا متناسب با بودجه در نظرگرفته شده هست یا نه؟ چون اگر اطلاعات و تصورات مبهم داشته باشید در پایان پروژه با هزینه هایی روبرو می شوید که انتظارش را نداشتید.
  2.       حتما بازه زمانی تحویل را تعیین کنید. از آنجا که ممکن است مقالات سفارش داده شده را در بازه زمانی مختلف منتشر کنید پس لازم است که قسمتی از تقویم محتوایی خود را در اختیار نویسنده یا شرکت مورد نظر قرار دهید .
  3.       محتوای دیجیتال جزئیات بسیاری دارد. اگر قرار است چندین محتوا را برای مدت زمان طولانی سفارش دهید لازم است جزئیات مورد انتظار را از قبل مشخص و به نویسنده یا شرکت مورد نظر اعلام کنید از جمله این جزئیات می توان به عنوان محتوا، تعداد کلمات، کلمات اصلی و فرعی، ساختار، اندازه و حجم عکس ها و … اشاره کرد.

تولید محتوای سایت، تولید محتوا، سفارش تولید محتوا، تیم تولید محتوا، تولید محتوای الکترونیکی

 

محتوا گذاری در سایت

برای اینکه محتوای بارگذاری شده در سایت توسط موتور های جستجو Index شود و در روند سئوی سایت تاثیر مثبت داشته باشد باید اصول محتواگذاری در سایت رعایت شود.

کلمه کلیدی

انتخاب عنوان محتوا با استفاده  از کلمات کلیدی کانونی اهمیت بالایی دارد. همچنین باید چگالی کلمات کلیدی ، تکرار کلمات کلیدی ، استفاده از کلمات کلیدی هم خانواده در متن رعایت شود .

تگ های H1 ، H2 ،  H3  و …
تگ های H اهمیت بالایی در محتوای سایت دارند . استفاده درست از آن ها می تواند در سئوی سایت تاثیر چشمگیری داشته باشد.

خوانا بودن متن

یکی دیگر از اصول محتوا گذاری در سایت که اهمیت زیادی دارد خوانا بودن متن است. خوانا بودن باعث می­شود که کاربر احساس خستگی از سایت نداشته باشد.

تصاویر گرافیک یا تصویر سازی اختصاصی

تولید محتوای سایت، تولید محتوا، سفارش تولید محتوا، تیم تولید محتوا، تولید محتوای الکترونیکی
یکی از فاکتورهای مهم برای بارگذاری محتوا در سایت استفاده از تصاویر مرتبط وجذاب است و بیش از آن تعریف Alt برای تصاویر است تا موتورهای جستجو نیز این تصاویر رابفهمد. سایز و حجم عکس ها نیز در بهینه سازی محتوا تاثیر زیادی دارد.

 

اگر علاقه مند به یادگیری موارد بیشتر هستید ما معروف ترین منبع مطالعاتی محتوا وب سایت انستیتو بازاریابی محتوا رو به شما معرفی پیشنهاد می کنیم.