این روزها شاید یکی از دغدغه  اکثر کسب‌و‌کار‌ها و بخصوص کسب‌و‌کار‌های اینترنتی برقراری ارتباط هدفمند با مشتریان است.
ایمیل مارکتینگ به عنوان یکی از روش های ارتباطی با مشتریان در سال های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته است.
ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی روشی است که کسب و کارها برای معرفی و فروش محصولات و خدمات خود از آن استفاده می‌کنند و پیغام‌های تجاری خود را در قالب پست الکترونیکی (Email) ارسال می‌کنند. اما شاید هنوز به جواب قانع کننده ای برای سوال، ایمیل مارکتینگ چیست؟ نرسیده باشید و تمایل دارید بیشتر با این موضوع آشنا بشید ، خب بهتره تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا بطور کامل با مبحث بازاریابی ایمیلی آشنا شوید.

ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ چیست؟، بازاریابی ایمیلی، آژانس بازاریابی ، اونترنت مارکتینگ، بازاریابی محتوا

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که برای هر کسب‌و‌کار اینترنتی که قصد پیاده کردن یک برنامه منظم بازاریابی دیجیتال دارد ضروری است و البته یکی از روش‌های بازاریابی مستقیم محسوب می‌شود که جزئی مهمی از بازاریابی درون‌گرا و کمپین‌های بازاریابی می باشد.

ارسال ایمیل‌های منظم و هدفمند، جز اصلی در اجرای کمپین‌های تبلیغاتی است.
به ارسال محتوا از طریق ایمیل با ابزارهای ایمیل مارکتینگ به مخاطبان هدف کسب‌وکار به قصد اهداف مختلف مانند اعتمادسازی، افزایش فروش و برندینگ، ایمیل مارکتینگ می‌گویند.

هدف اصلی از ایمیل مارکتینک ارسال یک پیام ثابت و مشخص به کمک یک ایمیل نیست، بلکه ایجاد و تقویت یک رابطه ی عمیق با مخاطب با استفاده از ایمیل است. لازم به ذکر است که مهمترین نتیجه انجام ایمیل مارکتینگ اعتمادسازی است.

ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ چیست؟، بازاریابی ایمیلی، آژانس بازاریابی ، اونترنت مارکتینگ، بازاریابی محتوا

بازاریابی ایمیلی یک روش اصولی برای ایجاد وفاداری مشتریان به یک کسب‌و‌کار است و عاملی مهم در فروش محصولات و خدمات به‌حساب می‌آید. شما از طریق بازاریابی ایمیلی می‌توانید مشتریان و یا کاربران سایت خود را همیشه درکنار خود داشته باشید.

در این مدل از بازاریابی دیجیتال شما ابتدا باید ایمیل کاربران سایت خود را دریافت کنید، سپس از طریق سرویس‌های ارسال ایمیل انبوه و یا همان ابزارهای ایمیل مارکتینگ مثل میلر لایت (MailerLite)، میل چیمپ( MailChimp)  و موارد دیگر (که در انتهایی مقاله به آنها اشاره شده) برای آنها ایمیل‌های هدفمند ارسال کنید.

محتوای ایمیل‌ها در ایمیل مارکتینگ معمولا تبلیغاتی، پیشنهادی و اطلاعاتی است، یعنی در ایمیل‌ها صاحب کسب و کار افراد را با محصولات خود آشنا می‌کند، پیشنهادات هیجان انگیز را برای فرد ارسال می‌کند، انتشار جدیدترین مقالات را به افراد اطلاع رسانی می‌کند و مخاطب را با برند بیشتر آشنا و درگیر خواهد‌کرد.

اهداف اصلی ایمیل مارکتینگ چیست؟

اهداف ایمیل مارکتینگ می‌تواند بسیار گوناگون باشد که بسته به نوع استراتژی هر کسب و کاری می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • وفاداری برای مشتریان قدیمی.
  • اطلاع‌رسانی محصولات و خدمات جدید.
  • بازگرداندن دوباره کاربرانی که برای دریافت اخبار ما، اطلاعات تماس خود را به ما داده اند.
  • ارتباط با مشتریان سابق که قبلا از ما خرید کردند یا به سایت یا فروشگاه فیزیکی ما سرزده‌اند.

مزایای ایمیل مارکتینگ چیست؟

با ایمیل مارکتینگ شما طعم یک روش بازاریابی موثر و پرسود را خواهید چشید.

ایمیل مارکتینگ، ارزان‌ترین و به‌صرفه‌ترین

کسب و کارهای نوپا که بودجه تبلیغاتی زیادی ندارند، با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانند محصولات و خدمات خود را به خوبی به دیگر افراد معرفی کرده و بازاریابی کنند. برای شروع راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ، نیازی نیست هزینه کنید. سایت‌هایی نظیر میلرلایت، تا رسیدن تعداد مشترکان ایمیلی شما به 1000 نفر، اجازه می‌دهند تا ایمیل رایگان بفرستید. (این تعداد برای کاربران سایت میل‌چیمپ 2000 نفر است که به تازگی به دلیل تحریم ها استفاده از این سرویس ایمیل مارکتینگ برای کاربران ایرانی مقدور نمی‌باشد.)

در ابتدای کار که مخاطبان و مشتریان زیادی ندارید، همین میزان برای شما کفایت می‌کند. بعدها که کسب و کارتان رشد کرد، می‌توانید برای ارسال ایمیل به افراد بیشتر، مقداری هزینه کنید.

ایمیل ابزاری بسیار انعطاف پذیر 

به همین دلیل می‌توان در استفاده از آن خلاقیت به خرج داد. افراد با توجه به مخاطبان خود می‌توانند ایمیل تجاری خود را طراحی کنند و از متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل و… در ایمیل استفاده کنند. طراحی آزادانه و خلاق ایمیل، به افراد این اجازه را می‌دهد که بدون محدودیت ایمیل مناسب برای برندشان را طراحی کنند و کمپین ایمیل مارکتینگ خود را با موفقیت اجرا کنند.

ایمیل مارکتینگ، روشی قابل اندازه گیری 

یعنی اینکه شما پس از اجرای کمپین ایمیلی خود می‌توانید بررسی کنید که چه تعداد از مخاطبان شما، ایمیل‌تان را باز کرده‌اند، چند نفر روی دکمه اقدام ایمیل شما کلیک کرده‌اند، چند نفر با آن ایمیل وارد سایت شما شده‌اند و ایمیل‌ها تا چه اندازه جذاب و موثر بوده‌است.
وقتی این موضوعات را اندازه گیری می‌کنید، برای اجرای کمپین‌های دیگر خود موفق تر عمل می‌کنید و می‌توانید ایمیل‌هایی بنویسید که مخاطبان از آنها استقبال کنند و به خوبی جذب شوند.

ایمیل مارکتینگ، هدفمندی در اجرا

اگر شما به خوبی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و اطلاعات مهم آنها از قبیل سن، جنس، علائق و نیازهای مخاطبان را به دست بیاورید، می‌توانید متناسب با نیازشان برای آنها ایمیل بفرستید. با این کار، هر فرد ایمیلی را دریافت می‌کند که به محتوای آن نیاز دارد و مخاطب اصلی آن ایمیل است. با کمک ایمیل مارکتینگ، شما می‌توانید خیلی هدفمند و دقیق با مخاطبان خود در ارتباط باشید و از واکنش آنها بیشتر مطلع شوید. ارسال پیام های شخصی سازی شده، قابلیتی است که در ایمیل مارکتینگ وجود دارد و بسیار باارزش است.

ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ چیست؟، بازاریابی ایمیلی، آژانس بازاریابی ، اونترنت مارکتینگ، بازاریابی محتوا

 تبلیغات و بازاریابی برای همه افراد 

فرقی ندارد که شما صاحب یک شرکت بزرگ هستید یا به تازگی کسب و کارتان را راه اندازی کرده‌اید، در هر صورت شما می‌توانید از ایمیل مارکتینگ برای معرفی خود و جذب مشتریان بیشتر استفاده کنید. فراگیر بودن روش بازاریابی ایمیلی، یکی از مزیت‌های مهم این روش بازاریابی است.

ایمیل مارکتینگ، اعتماد سازی تدریجی

ایمیل مارکتینگ وفاداری افراد نسبت به برند شما را نیز افزایش می‌دهد. فرض کنید که شما به مدت 6 ماه، دائما مخاطبان خود را از آخرین مقالات سایت، جدیدترین محصولات، تخفیف ها و پیشنهادات هیجان انگیز و… مطلع می‌کنید. با این کار، مخاطب متوجه می‌شود که شما قصد دارید به او کمک کنید و اعتمادش نسبت به شما و کسب و کارتان بیشتر می‌شود. این موضوع، مستقیما روی فروش و سودآوری تجارت شما تاثیرگذار خواهد بود.

آزمون و خطا، با کمترین هزینه

شما می توانید به کمک ایمیل، چندین مدل محتوا برای مخاطبان خود بفرستید و بررسی کنید که مخاطبان شما از چه نوع محتوایی بیشتر استقبال می‌کنند. مثلا می‌توانید ایمیل‌هایی با عنوان‌های متفاوت، متن‌های متفاوت و عکس‌های متفاوت برای افراد ارسال کنید تا ببینید که آنها با چه مدل ایمیل‌هایی و با چه محتوایی بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. نتیجه این آزمون و خطا، به شما کمک می‌کند که بیشتر به سلیقه مخاطب خود پی ببرید و بتوانید در بازاریابی برند خود موفق تر عمل کنید.

ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ چیست؟، بازاریابی ایمیلی، آژانس بازاریابی ، اونترنت مارکتینگ، بازاریابی محتوا

استراتژی موثرتر نسبت به دیگر روش های بازاریابی دیجیتالی

اگر از ایمیل مارکتینگ درست استفاده کنید، می توانید حتی از افرادی که سایر روشهای بازاریابی را انجام می دهند جلو بزنید. ایمیل مارکتینگ درست، حتی از حضور در شبکه های اجتماعی نیز موثرتر است. بسیاری از افراد، در زمان شلوغی به شبکه های اجتماعی سر نمی زنند، اما اینباکس خود را چک می کنند. دیدن ایمیل‌ها هم با موبایل و هم با لپ‌تاپ و تبلت امکان پذیر است و این موضوع، بررسی ایمیل را آسان تر کرده است. 64 درصد از افراد، روزانه صندوق ایمیل‌شان را با موبایل چک می‌کنند و این موضوع، به معنای قدرتمندی و برتر بودن ایمیل از شبکه‌های اجتماعی است.

نرخ بالای بازگشت سرمایه (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه یعنی بعد از اجرای آن روش، چند درصد از پول‌تان به شما باز می‌گردد و چقدر سود می‌کنید. هرچه عدد نرخ بازگشت سرمایه بیشتر باشد، آن روش پرسودتر و موثرتر است. نرخ بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ، به طور میانگین 300 درصد است. یعنی اگر شما برای کمپین ایمیلی خود، 10 هزار تومان سرمایه گذاری کنید، علاوه بر پولی که هزینه کرده اید، 30 هزار تومان سود می‌کنید!

هیچ یک از روشهای بازاریابی از قبیل بنر تبلیغاتی، چاپ بروشور و کاتالوگ، تبلیغات موبایلی و… این میزان نرخ بازگشت سرمایه را ندارد. پس برای اینکه سود بیشتری نصیب کسب‌و کارتان شود، باید اهمیت بیشتری به ایمیل مارکتینگ دهید. چه چیزی بهتر از اینکه با هزینه کم ایمیل بفرستید و در عوض، چندین برابر آن هزینه سود کنید؟

ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ چیست؟، بازاریابی ایمیلی، آژانس بازاریابی ، اونترنت مارکتینگ، بازاریابی محتوا

سرعت در مشاهده نتایج

شما می توانید به سادگی ایمیل مارکتینگ انجام دهید و نتیجه آن را نیز خیلی سریع مشاهده کنید. برای شروع این کار، به لیست افراد و آدرس ایمیل آنها نیاز دارید تا با کمک سرویس ارسال ایمیل، برایشان پیام‌های خود را بفرستید. بعد از یک بار اجرای ایمیل مارکتینگ، می‌توانید نتایج آن را مشاهده کنید و تجربه و دانش خود را برای ایمیل‌های بعدی بیشتر کنید.

نقطه ی شروع، ایمیل مارکتینگ کجاست؟

خب ما تا اینجا کلی راجع به ایمیل مارکتینگ توضیح دادیم ولی خب از کجا باید ایمیل جمع کنیم که بعد برای مخاطبان ایمیل ارسال کنیم؟
برای شروع ایمیل مارکتینگ باید حتماً ایمیل‌ها را خودمان جمع کرده باشیم. 3 راه مرسوم برای جمع‌کردن ایمیل عبارت‌اند:

  • سایت
  • شبکه های اجتماعی
  • تبلیغات اینترنتی

با استفاده از بهینه‌سازی موتورهای جستجو مخاطب هدف را به داخل سایت هدایت می‌کنیم و به بهانه‌های مختلف مثل دریافت هدیه رایگان،‌کوپن تخفیف یا کاتالوگ ایمیل مخاطب را می‌گیریم و بهتر است بعد از دریافت ایمیل، هدیه را در ایمیل شخص ارسال کنیم تا شخص مجبور شود ایمیل واقعی خود را وارد کند.

بهتر است موقع دریافت ایمیل بگوییم که برایشان ایمیل ارسال می‌کنیم و حتی تعداد ایمیل در هفته را هم اعلام کنیم و حتماً در ایمیل‌ها گزینه لغو عضویت قرار داشته باشد و موقع دریافت ایمیل به این موضوع اشاره‌کنیم تا شخص با خیال راحت ایمیل را به ما بدهد. از روش‌های دیگر برای دریافت ایمیل می‌توان به خبرنامه، عضویت درسایت، خرید از سایت، ایمیل مشتریان آفلاین و … اشاره کرد.

کلام آخر اونترنت برای شما

در انتها و تحت عنوان کلام آخر به‌طور خلاصه بگم که باید از مخاطبان سایت خودمان ایمیل ها را جمع‌آوری کنیم و برای مشتریان هدف، ایمیل ارسال کنیم، تا بتوانیم به نتایج درستی در اندازه گیری از تعامل و نرخ بازگشت ایمیل های ارسالی برسیم و کمپین های بعدی ایمیل مارکتینگ خود را بهتر ارزیابی کنیم.

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم از پلاگین mymail  استفاده شود، اگر از جوملا استفاده می‌کنید از پلاگین acymailing استفاده شود و اگر از cms های اختصاصی استفاده می کنید باید به تیم برنامه‌نویسی یا شرکت طراح درخواست داده شود تا این آپشن دریافت و ارسال ایمیل برای شما پیاده‌سازی شود.

حتی شما می توانید از ابزار های ایمیل مارکتینگ هم استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که استفاده از ابزارهای ایمیل مارکتینگ رایگان نیست و فقط برخی از آنها تعداد ایمیل های ارسالی اولیه رایگان ارائه می دهند که در ارسال ایمیل به تعداد انبوه باید هزینه بپردازید.

ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ چیست؟، بازاریابی ایمیلی، آژانس بازاریابی ، اونترنت مارکتینگ، بازاریابی محتوا

از بهترین نرم‌افزارهای تحت وب (ابزارهای ایمیل مارکتینگ) می‌توان به MailChimp ،  MailerLite ، aweber ، getresponse ، icontact اشاره کرد که پیشنهاد شخصی من mailerlite هست زیرا که با زبان فارسی سازگار و ۱۰۰۰ نفر اول رایگان است ولیکن شاید افراد دیگر از ابزار های دیگه استفاده کنند و آن را به شما پیشنهاد داده باشند ، این را در نظر بگیرید که تا از ابزاری استفاده نکنید و سازگاری آن را با کسب و کار خود درنظر نگیرید نمی توان گفت کدام یک بهتر از دیگری عمل می‌کند. با این حال شما می‌توانید با ارتباط با مشاورین متخصص ما جهت کسب راهنمایی برای انتخاب و استفاده از این ابزار هایی ایمیل مارکتینگ اقدام نمایید.

امیدوارم که این مقاله توانسته باشد به شما در مبحث ایمیل مارکتینگ چیست؟ کمک شایانی کرده باشد.

امتیاز مقاله
با رای دادن به این پست مارو در بهینه سازی آن یاری کنید.
[Total: 1 Average: 5]