حراج سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟ ۲۰۱۹

خیلی از شماها حداقل یک بار بلک فرایدی یا جمعه سیاه را شنیده‌اید اما احتمالا خیلی‌ها اسم دوشنبه سایبری (Cyber Monday) را نشنیده‌اند. برخلاف بلک فرایدی که سابقه طولانی‌ای دارد، حراج سایبر ماندی در سال‌های اخیر و به منظور ترغیب مردم به خرید آنلاین ایجاد شده است.

عبارت سایبر ماندی توسط الن دیویس از فدراسیون ملی خرده فروش‌ها و اسکات سیلورمن ایجاد شد و اولین بار در ۲۸ نوامبر ۲۰۰۵ در نشریه Shop.org مورد استفاده قرار گرفت. سپس این روز به سرعت مشهور شد و به یکی از بزرگترین مناسب‌های خرید آنلاین تبدیل شد. این روز اولین دوشنبه بعد از روز شکرگزاری است و اغلب اوقات در ماه نوامبر برگزار می شود. اما اگر جشن شکرگزاری در ۲۷ یا ۲۸ نوامبر باشد، حراج دوشنبه سایبری در ماه دسامبر خواهد بود.

 

حراج سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟،حراج سایبر ماندی، حراج بلک فرایدی،تفاوت بلک فرایدی و سایبر ماندی، سایبر ماندی در ایران، بلک فرایدی در ایران، بلک فرایدی چیست؟ سایبر ماندی چیست؟
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Pinterest

سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟

قبل از اینکه بخواهیم به تفاوت‌های سایبر ماندی و بلک فرایدی بپردازیم بهتر است با تاریخچه بلک فرایدی آشنا شویم.

تاریخچه بلک فرایدی

بلک فرایدی اولین روز خرید بعد از جشن شکرگزاری است. به این دلیل به این روز جمعه سیاه گفته می‌شود که حجم بالای خریدارها باعث تصادفات و حتی درگیری‌های خون‌بار زیادی می‌شد. پلیس برای توصیف به هم ریختگی‌هایی که بخاطر تجمعات این روز اتفاق می‌افتاد از عبارت جمعه سیاه استفاده می‌کرد.

حجم خریدهای جمعه سیاه حتی قبل از اینکه با این اسم شناخته شود هم خیلی زیاد بود. در دهه ۵۰ میلادی مردم روز بعد از جشن شکرگزاری خودشان را به بیماری می‌زدند تا بتوانند از ۴ روز تعطیلات آخر هفته استفاده کنند. اغلب این افراد هم در این روز به خرید آخر سال می‌پرداختند. کسب و کارها نیز به جای اینکه بررسی کنند چه کسی واقعا مریض است، این روز را هم به روزهایی که تعطیل رسمی بودند اضافه کردند.

پلیس فیلادلفیا از عبارت چهارشنبه سیاه و جمعه سیاه برای توصیف ترافیکی که دو روز بعد از روز شکرگزاری ایجاد می‌شد استفاده کرد و اولین بار نیز در سال ۱۹۶۶ توسط ارل آپفل‌باوم که یک دلال تمبر بود ثبت شد.

 

سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟ ،حراج سایبر ماندی، حراج بلک فرایدی،تفاوت بلک فرایدی و سایبر ماندی، سایبر ماندی در ایران، بلک فرایدی در ایران، بلک فرایدی چیست؟ سایبر ماندی چیست؟
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Pinterest

بلک فرایدی در ایران

بلک فرایدی یا آن‌طور که در ایران شناخته می‌شود، حراجمعه اولین بار توسط بامیلو در تاریخ ۵ و ۶ آذرماه ۹۵ برگزار شد. در این دو روز که بیشتر از ۱۰۰۰ فروشنده همکار بامیلو در آن دخیل بودند، بیش از ۴۰ میلیون بازدید از وبسایت بامیلو انجام شد. طبق آمار در یک ساعت اولیه، بیش از یک میلیون نفر به بامیلو مراجعه کردند و همین موضوع باعث وقفه در عملکرد سایت شد.

طبق چیزی که گفته شد خرید در این دو روز بیش از ۳۰ برابر روزهای عادی بود و به دلیل اینکه این میزان فروش برای بامیلو و تامین‌کنندگان قابل انتظار نبود، تاخیر زیادی در ارسال کالاها به وجود آمد. در این حراج و فقط در عرض یک دقیقه ۷۰ عطر مردانه با تخفیف ۳۹ درصد و در عرض ۵ دقیقه ۷۰ کیف پول مردانه با تخفیف ۵۰ درصد به فروش رسید.

حراجمعه، ایستگاه ایران

با اینکه این حراج به شدت در ایران نیز مشهور شده است، اما به دلیل اینکه خواستگاه آن آمریکا است و هدف اصلی آن عرضه کالاهای با تخفیف برای خریدارانی است که توان مالی کافی برای خرید آخر سال ندارند،  مدل ایرانی سایبر ماندی دیجیکالا ،جشنواره یلدای شگفت‌انگیز  سال ۹۴ بود. در این جشنواره هر روز ۶۰ کالای نصف قیمت و صداها کالای شگفت‌انگیز در کنار هزاران کالای متنوع با تخفیف‌های فراوان عرضه شدند.

این جشنواره نیز هر ساله رکوردهای چشمگیری از خود به جای می‌گذارد. برای مثال در یلدای شگفت انگیز ۹۷ که از ۲۷ تا ۳۰ آذر برگزار شد، ۲۵۰ هزار نوع کالای با تخفیف عرضه شدند و در مجموع یک میلیون و دویست هزار قلم کالا به فروش رسید.

 

حراج سایبر ماندی یا بلک فرایدی؟،حراج سایبر ماندی، حراج بلک فرایدی،تفاوت بلک فرایدی و سایبر ماندی، سایبر ماندی در ایران، بلک فرایدی در ایران، بلک فرایدی چیست؟ سایبر ماندی چیست؟
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Pinterest

حراج سایبر ماندی

پس از اینکه خرید آنلاین رواج گرفت، خرده فروش‌های آنلاین نیز سهمی از سود بلک فرایدی می‌خواستند. همانطور که ذکر شد این عبارت اولین بار توسط الن دیویس و اسکات سیلورمن مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان کامپیوترهای اداری نسبت به کامپیوترهای خانگی پهنای باند بیشتری داشتند و به همین خاطر اغلب کسانی که قصد خرید آنلاین داشتند، تا باز شدن اداره‌ها تا روز دوشنبه صبر می‌کردند. حراج سایبر ماندی تاریخچه کوتاه‌تری نسبت به جمعه سیاه دارد اما نقش خیلی مهمی در آخر هفته پس از جشن شکرگزاری دارد. فدراسیون ملی خرده‌فروش‌ها اعلام کرده است که ۱۱۴٫۶ میلیون نفر در جمعه سیاه و ۶۸٫۷ میلیون نفر در  حراج سایبر ماندی خرید می‌کنند.

تفاوت بلک فرایدی و حراج سایبر ماندی

خب همانطور که ذکر شد بلک فرایدی یا جمعه سیاه که تاریخچه طولانی‌تری دارد، مربوط به فروشگاه‌های فیزیکی است و در صورتی که قصد خرید از این فروشگاه‌ها را دارید بهترین زمان خرید، روز جمعه است. اما در صورتی که می‌خواهید از فروشگاه‌های آنلاین خرید کنید، فروشگاه‌های آنلاین در روز دوشنبه تخفیف‌های خیلی بهتری عرضه می‌کنند.

البته بیشتر فروشگاه‌های آنلاین ایرانی تخفیف‌های خودشان را همان روز جمعه عرضه می‌کنند و عملا هیچ برنامه‌ای برای حراج دوشنبه سایبری ندارند اما در صورتی که برنامه خاصی داشته باشند، بهتر است خرید خودتان را در این روز انجام دهید.

جمع‌بندی

هر دو روز بلک فرایدی و سایبر ماندی به منظور ارائه تخفیف‌های زیاد و عرضه کالا برای کسانی که از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند به وجود آمده‌اند. اما خواستگاه هر دو کشور آمریکا است و هجوم مردم برای خرید نیز به خاطر انجام خریدهای پایان سال است ولی این نکته در ایران خیلی مدنظر قرار نمی‌گیرد و صرف نظر از زمان مناسب به تقلید از فروشگاه‌‌های خارجی، بزرگترین تخفیف‌های خودشان را در این دو روز عرضه می‌کنند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Pin It on Pinterest

Share This

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی